Ekspresowe sprawdzenie stanu technicznego samochodu

Wykonywanie okresowych inspekcji samochodu jest niezwykle ważne. Jeżeli planujesz odleglejszą podróż zawsze powinno się zweryfikować, że samochód gotowy jest do wyprawy. Nawet prędkie sprawdzenie stanu technicznego może przyczynić się do zaoszczędzenia czasu, pieniędzy i zdrowia.

Nie zapominaj o sprawdzeniu wszystkich płynów, nie tylko ich poziomu a również tego jak wyglądają. Wrażenia ogólne jak kolor pomogą określić wiek i jakość płynu. Jeśli płyn jest zanieczyszczony będzie to podstawa do jego wymiany.

Piana lub mleczny wygląd może wskazywać na dostawanie się wody do silnika. Olej silnikowy winien być tłusty, nie ziarnisty, jego zapach nie powinien przypominać spalenizny.

Zaparkuj samochód na równej powierzchni. Zaciągnij hamulec postojowy i wyjmij kluczyki ze stacyjki.

Sprawdzić pojazd pod spodem. Zwróć czujność na wszystkie uszkodzenia i brakujące komponenty. Sprawdź oznaki przecieków jak mokre plamy czy kałuże.

Sprawdź poziom oleju w silniku. Zrobić to możesz za pomocą specjalnego bagnetu sięgającego do wewnątrz bloku silnika. Pamiętaj, że przed testem bagnet trzeba oczyścić. W razie potrzeby uzupełnij braki.

Sprawdź poziom płynu hamulcowego wykorzystując wskazania min/max w zasobniku. Jeśli będzie trzeba go troszkę dolać, musisz uwzględnić by użyć stosownego.

Sprawdź poziom płynu wspomagania układu kierowniczego.

Sprawdź pasy. Zwróć uwagę na pęknięcia albo wyraźne braki. W razie potrzeby powinno się je wymienić.

Sprawdź akumulator. Częstą przyczyną niedobrej pracy baterii jest korozja na zaciskach, którą można usunąć. Utwierdź się, że oba podłączenia są mocne, nie powinieneś być w stanie nimi poruszać po podłączeniu. Jednakże zwróć uwagę, aby nie dokręcać ich nadmiernie mocno – nie złam zacisku.

Sprawdź chłodnicę. Zwróć uwagę na poziom płynu studzącego w zasobniku przelewowym. Jeżeli będzie trzeba dolać chłodziwa utwierdź się, że kupiony płyn jest zgodny z w obecnej chwili wykorzystywanym.

Sprawdź opony. Stan ich bieżnika oraz ciśnienie – w razie potrzeby wskazane będzie dopompowanie.

Sprawdź czy klakson, wycieraczki, wentylator i wszystkie inne funkcje działają prawidłowo.

Po tej kontroli będziesz przygotowany do wędrówek. Awaria może się zdarzyć zawsze jednakże w prawidłowo utrzymanym pojeździe przydarza się rzadziej, samochód będzie działał dłużej i lepiej.

Artykuł napisany dzięki dowóz paliwa Świerklaniec